İçeriğe geç

Dünya Toprak Günü

world_soil_day

BELS Biyoloji Zümresi, Hazırlık öğrencilerimizin çevresel farkındalıklarını arttırmak için Dünya Toprak gününü kutladı. Öğrencilerimiz gün boyunca “Dirt! The movie” belgeseli, ayrışma, besin döngüsü ve sürdürülebilirlik ile ilgili aktiviteler uyguladılar. İnsanların, Endüstri devriminden bu yana toprağa uyguladıkları işlemleri, dolayısıyla ortaya çıkan doğa problemleri ve doğanın nasıl bu işlemleri nasıl tolere ettiklerini anlamaya çalıştılar.  Tüm bu bilgilerle donatıldıktan sonra, gelecek nesillere sürdürülebilir bir çevre sağlamak için önerilerde bulundular.

Aktivitelerden biri ise ayrışma üzerineydi. Öğrencilerin bir kısmı hafta içerisinde kendi kullandıkları yeşil ve kahverengi renkli atıklardan organic gübre yaparken, diğerleri ise poşet çayları okulumuzun bahçesindeki farklı yerlere gömerek Erzurum gibi aşırı soğuk koşulların bulunduğu yerlerde çürüme hızını ölçmek için deney süreci başlattılar.

Dünya Toprak Günü kutlamaları boyunca, öğrencilerimiz IGCSE & IB DP programları kapsamında duyarlılıklarını, iletişim yeteneklerini, düşünme becerilerini aynı zamanda açık fikirli, yansıtıcı ve sorgulayıcı kişiliklerini geliştirip, bu çerçevede kendilerini ifade etme fırsatı buldular.