İçeriğe geç

Türkiye

Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan, asırlar boyunca Anadolu topraklarında hüküm sürmüş uygarlıkların başkenti, medeniyetlerin ve kültürlerin beşiği: Türkiye.

Tarihin başlangıcından bu yana, ilk yerleşim yerlerinden biri olan Anadolu toprakları, yüzyıllar boyunca birçok kavimin buraya göçmesiyle gelişmiş, sonrasında gelen imparatorluklar ve uygarlıklarla da büyük bir kültürel birikime sahip olmuştur. Sümer’den Hitit’e, Lidya’dan Bizans’a, Selçuk’tan Osmanlı’ya kadar birçok imparatorluğun kalbi Türkiye sınırlarında atmıştır.

1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla demokratik bir yönetim biçimine kavuşan ülkemizin, başkenti Ankara’dır. Etrafı Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara denizleriyle çevrili olan bu müthiş coğrafyada, bu denizleri birbirine bağlayan İstanbul ve Çanakkale boğazları da adeta ipek birer iplik gibi bu toprakları birbirine bağlayan köprülerdir.

Batıda Yunanistan ve Bulgaristan, doğuda Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan, güneyde ise İran, Irak ve Suriye, Türkiye’nin sınır komşularıdır. Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü, İslam Konferansı Örgütü gibi pek çok uluslararası organizasyona üye olan ülkemiz, her geçen gün gelişmekte ve büyümektedir.

Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine her toprağında ayrı bir hazine, her köşesinde farklı bir zenginlik olan Türkiye’de iklim çeşitliliği oldukça fazladır. Yedi bölgeye ayrılmış olan bu görkemli topraklarda, tüm bölgelerde ayrı bir iklim kuşağı yaşayabilir, aynı gün içerisinde birkaç iklimle birden karşılaşabilirsiniz!

Antik çağlardan bu yana pek çok tarihi ve kültürel eserin tüm Anadolu topraklarına yayılması sonucu müthiş bir birikime sahip olan Türkiye, tam bir açık hava müzesi. Anadolu’da Neolitik Dönem’de köy hayatı dışında ilk yerleşimin Çatalhöyük’te görülmesiyle, tarih, izlerini bırakmaya başlamış ve bunları baktığınız en küçük yapıda bile görmeniz, keşfetmeniz mümkün hale gelmiştir.

Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının orta noktasında bulunan Türkiye, dağlar, ovalar, mağaralar, denizler ve daha pek çok doğal oluşum ve güzellikler açısından oldukça zengin bir coğrafyadır. Özellikle doğa sporları dâhil tüm spor dallarının keyifle ve oldukça etkileyici manzaralar eşliğinde yapılabilmesi, burada geçirdiğiniz zamanlar boyunca sizleri adrenalinin doruklarına çıkaracak.

Günümüzde hala varlığını sürdüren ve de zaman içinde kaybolmuş tüm dinlerin buluşma noktası olan Anadolu, pek çok dini kültürün de izlerini taşıyan yapılara ve miraslara sahip. Özellikle Hristiyanlığa göre kutsal sayılan 7 kilise rotası; Efes, İzmir, Bergama, Salihli, Alaşehir, Denizli ve Akhisar olarak belirlenmiş ve bu rotayı tamamlayanların Hac görevlerini yerine getirdiği varsayılmıştır.

Birçok sanat dalının da keşfedilmiş ve dünyaya sunulmuş olduğu topraklarda, bu sanatlar hala yaşatılmaya ve geliştirilmeye devam ediyor.

Türkiye’nin en kıymetli ve çeşitli hazinelerinden biri de elbette ki Türk mutfağı. Yüzyıllardır birçok topluluğun ve uygarlığın mutfak kültürlerinin harmanlanmasıyla oluşan bu muhteşem lezzet dünyasında çeşitlerin sınırı yok. Et yemeklerinden zeytinyağlılara, şerbetlerden baharatlara kadar binlerce özel tarif, müthiş sunumlarıyla sizleri bekliyor.

Kültürlerin müzikle ve dansla birleşiminden ortaya çıkan keyifli ve hareketli türküler ile halk oyunları, size her ilde, o yörelere özgü farklı ve küçük şenlikler yaşatacak.

Türkiye, coğrafi konumu ve üç kıtanın bağlantı noktasında bulunması sayesinde ulaşımı oldukça rahat ve hızlı olan, dünyanın 200’den fazla noktasına direk uçuş sağlanırken, diğer tüm noktalarına da aktarmalı uçuşlar gerçekleştiren bir ülke konumunda.

Karayolu ile Avrupa ve Asya’nın belirli ülkelerinden giriş yapmanız ve bu coğrafyanın her yanını keşfetmeniz de mümkün.

Dünyaca ünlü Cruise gemileri, rotalarını da Türkiye’nin en önemli limanlarına çeviriyor. Siz de bir gemi seyahatinde yerinizi aldıysanız, İstanbul, İzmir ve Kuşadası limanlarını ve bu şehirleri keşfetme fırsatını yakalayabilirsiniz. Kıbrıs – Mersin arası yapılan feribot seferleri, Bodrum ve Marmaris’e Yunan adaları üzerinden de yapılmakta ve farklı coğrafyalardan ülkemize ulaşmanızı sağlamakta.

Özellikle misafirperverliğiyle ve sıcakkanlılığıyla tanınan Türkiye ve insanları, yılın her dönemi muhteşem yöreleri ve eşsiz eserleriyle siz misafirlerini bekliyor! Şimdiden keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz!

Bu bilgiler Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi sitesi http://www.goturkey.com/ den alınmıştır.