İçeriğe geç

Akademik Dürüstlük

“İnsan hayatının önemli bir dönemini oluşturan lise hayatı; genel kültür, temel bilimler yönünden ve ahlaki yönden bireylere önemli bir katkı sağlanır.” Bu zaman zarfında öğrencilerin hem ders kapsamında hem de ders dışı çalışmalarında akademik dürüstlük önemli bir kavramdır.
İhsan Doğramacı Vakfı Özel Bilkent Erzurum Laboratuvar Lisesinde uygulanan hem milli eğitim müfredatı hem de uluslararası müfredatlar (IB DP & IGCSE) kapsamında öğrencilerimizin ders dışında ve içinde gerçekleştirecekleri akademik çalışmalarında akademik dürüstlük ön planda yer almaktadır.
Akademik dürüstlük; öğrencilerimizin ve akademik kadromuzun yapacağı çalışmalarda başka bir kimsenin çalışmasını izinsiz kullanma, izinsiz atıfta bulunma, kendi çalışması gibi gösterme, başkasına ait fikri sahiplenme gibi benzeri durumların önüne geçmek için hayatımızda yer alan bir kavramdır.
BELS ailesi olarak çalışmalarımızı yürütürken ahlaki çerçeveler içerisinde hareket etmekte ve yazılı – görsel değerlendirmelerde uluslararası geçerliliği olan kaynakça gösterme formatlarından APA (Amerikan Psikoloji Birimi) uygulanmaktayız ve okulumuzda her çalışmanın kontrolü için de intihal tespit programı olan TURNITIN kullanılmaktadır.
BELS Ailesi, çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceklerinde toplumda saygın bir yer etmeleri, yaşamlarında başkalarına örnek olmaları için akademik dürüstlük kavramını yaşamın bir parçası haline getirmiştir.